Kronika

27 listopada
23915874_2090068981225626_8280375933027969648_nW Instytucie Astronomicznym UWr odbyło się kolejne spotkanie PTMA. Korzystając z dobrej pogody przed rozpoczęciem prelekcji odbyły się obserwacje księżyca za pomocą teleskopu Sky Watcher 80 ED, poprowadzone przez Piotra Kierzkowskiego z naszego oddziału. Następnie odbyła się już planowana prelekcja poprowadzona przez finalistów konkursu Odyseuss II – Dawida Przystupskiego oraz Dawida Ziętka. W ramach współpracy Panowie realizują projekt „Sky is no limit”, który zakłada m.in. sprawdzenie wpływu warunków stratosferycznych na funkcjonowanie komórek człowieka. Uzyskane wyniki zgłoszono do konkursu „Odysseus Space Contest” organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt zajął pierwsze miejsce w eliminacjach krajowych i międzynarodowym półfinale.

1 lipca 2017
img_0737Na zaproszenie Stowarzyszenie „Nasz Dworek” nasi członkowie – Zbigniew Tkaczyk i Tomasz Kołodziej podczas festynu w Dworku niedaleko Lwówka Śląskiego poprowadzili warsztaty i pokazy nieba. Mieszkańcy mogli się zapoznać ze sprzętem astronomicznym, a dzieci samodzielnie wycinały mapki nieba.

 

30 czerwca 2017
19883443_1581125591958525_1794133313_nWraz z kilkoma miastami w Polsce uczestniczyliśmy w międzynarodowym Dniu Planetoid – czyli rocznicy katastrofy tunguskiej, przypominającym nam o tych”małych” obiektach krążących wokół Słońca. Podczas tego wydarzenia, nasz członek Aleksander Parkitny wygłosił prelekcję o asteroidach, po czym oglądnęliśmy popularno-naukowy film poświęcony planetoidom, a po zmroku dzięki Irkowi Nowakowi i uprzejmości Instytutu Astronomicznego oglądaliśmy Księżyc i Jowisza przez kilkumetrowy teleskop uniwersytecki.

 

26 czerwca 2017
img_8993Odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie PTMA Wrocław, na którym chętnych do wysłuchania prelekcji Amadeusza Miszudy o ciemnej materii było tylu, że nie mieścili się w salce, w której się spotykamy. Ponadto Anna Bukiewicz-Szul opowiadała o swoich rozmowach z astronautą Thomasem Pesquetem, który niedawno wrócił z ISS oraz dyrektorem ESA podczas Space Show w Paryżu. Gościem specjalnym był Wiesław Tomaszewski – obecnie wykładowca i redaktor naukowy, a w przeszłości Prezes Wrocławskiego oddziału PTMA.

10 czerwca 2017
img_708910 czerwca byliśmy z naszymi teleskopami w Pęgowie (k/Wrocławia), gdzie podczas Truskawkowego Lata pokazywaliśmy chętnym Słońce, Księżyc, a po zmroku Saturna i Jowisza. A w szkole nieopodal odbyła się prelekcja Rafała Białka – członka Wrocławskiego PTMA na temat naszego układu Słonecznego, Drogi Mlecznej i innych obiektów głębokiego nieba.

 

6 czerwca 2017
img_7026Wspólnie nauczycielką fizyki p. Anią Bukiewicz-Szul i uczniami z jej szkoły – LO XVII oraz mieszkańcami Wrocławia oglądaliśmy niebo na Wzgórzu Gajowickim.
Było wielu zainteresowanych, którzy mogli zaglądnąć w głąb Wszechświata przez teleskopy członków Wrocławskiego PTMA

 

 

29 maja 2017

20170529_200535Tradycyjnie jak w każdy ostatni poniedziałek miesiąca odbyło się spotkanie wrocławskiego oddziału wraz z prelekcją. Ciekawy wykład na temat wyboru teleskopu dla początkujących wygłosił członek wrocławskiego oddziału – Bartosz Solarz. Wyczerpujące informacje dotyczące różnic między poszczególnymi rodzajami sprzętu astronomicznego z pewnością rozwiały wiele wątpliwości u początkujących adeptów astronomicznego hobby.

 

19 maja 2017
20170518_201833W ramach cyklu „Akademia Intelektu”, organizowanego przez duszpasterstwo Maciejówka miała miejsce prelekcja koleżanki z naszego oddziału – Joanny Więckowskiej. Tematem wystąpienia było „życie we wszechświecie”. Joanna zaprezentowała bardzo ciekawe aspekty możliwości tworzenia się różnych, także ekstremalnych form życia bądź cegiełek potrzebnych do stworzenia życia w kontekście chemicznym jak i astronomicznym. Po zakończeniu prelekcji odbyła się długa i ciekawa sesja pytań dotyczących wystąpienia jak i samego tematu możliwości istnienia życia we wszechświecie.

 

 

27 kwietnia 2017
17861653_1310355342377784_2316025686560762856_nNa zaproszenie zaproszenie studentów z Akademii Intelektu , nasz członek i jednocześnie student astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego Piotr Kołaczek-Szymański wygłosił prelekcję na temat rozbłysków gamma.

 

24 kwietnia 2017

20170424_192236W Instytucie Astronomicznym przy ul. Kopernika 11 odbyło się kolejne cykliczne spotkanie wrocławskiego oddziału PTMA. Tym razem bardzo ciekawą prelekcję na temat spektroskopii, jej historii oraz zastosowaniach w chemii i fizyce wygłosiła nasza koleżanka z wrocławskiego oddziału PTMA – Joanna Więckowska. Po prelekcji wywiązała się dyskusja na temat zastosowań spektroskopii w astronomii. Podczas spotkania do grona wrocławskiego oddziału zapisało się grono nowych członków.

20 kwietnia 2017

8Członkowie PTMA Wrocław na zaproszenie studentów z Politechniki Wrocławskiej, (którzy zorganizowali pierwszy Space Day), wygłosili 4 krótkie wykłady. Zbyszek Tkaczyk opowiadał o Marsie i możliwościach jego obserwacji, a Joanna Więckowska o szukaniu życia poza Ziemią, oraz o teorii panspermii. Space Day to pierwsze wydarzenie poświęcone promocji inżynierii kosmicznej w Polsce organizowane przez  Projekt Scorpio oraz PWr Aerospace

12 kwietnia 2017
10W tym dniu na całym świecie odbywają się uroczystości upamiętniające rocznicę pierwszego lotu w Kosmos i szczęśliwego powrotu na Ziemię człowieka – Jurii Gagarina. Z tej okazji w LO XVII nauczyciel fizyki (i również nasz członek) Anna Bukiewicz-Szul zorganizowała jedyne takie wydarzenie w Polsce. Była prelekcja nt. życia Gagarina, jego przygotowań i lotu. Był film Chopin in Space, jak również prezentacja teleskopów szkolnych i przedstawienie nieba na animacjach (ze względu na brzydką pogodę obserwacje nie mogły się odbyć), którą poprowadzili Tomasz Kołodziej i Bartosz Solarz – członkowie PTMA Wrocław.

8 kwietnia 2017
30-91-n-114-46-wCzłonkowie PTMA Wrocław mogli samodzielnie zlecić wykonanie zdjęcia satelitarnego kamerze znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!!! Dzięki projektowi Sally Ride Earth Kamera każdy członek mógł skorzystać z przypisanych kodów i wybrać miejsce gdzie ma być zrobione zdjęcie satelitarne. Oto jeden z przykładów takiego zdjęcia.

6 kwietnia 2017

o9Wrocławski oddział PTMA gościł w szkole podstawowej numer 26 przy ul Suwalskiej 5. Kolega Rafał Białek z naszego oddziału wygłosił dla dzieci oraz rodziców bardzo ciekawą prelekcję o tematyce Układu Słonecznego, eksploracji kosmosu oraz ogólnie o astronomii. Po wykładzie na terenie boisk szkolnych odbył się pokaz nieba połączony z obserwacjami przez teleskopy. Imprezę prowadzili nasi członkowe: Agata Gorwa, Rafał Białek oraz Adam Wiernasz, silnie wspierani przez przemiłą oraz pozytywną ekipę nauczycieli SP 26.

27 marzec 2017
plejadyJak co miesiąc miłośnicy Kosmosu, spotkali się w Instytucie Astronomicznym na kolejnym wykładzie popularno-naukowym organizowanym przez PTMA Wrocław. Tym razem tematem przewodnim były Młode gromady gwiazd i to, co w nich się dzieje. Piotr Kołaczek-Szymański opowiadał również o tym jak astronomowie badają oddziaływania w tych gromadach oraz o tym jak rozróżnić wiek gwiazd.

 

 

27 lutego 2017

27-luty-17Na naszym cyklicznym spotkaniu nowi członkowie Wrocławskiego oddziału PTMA (Piotr Walas i Włodzimierz Tarnowski) pokazywali nam jakie sondy możemy wykorzystać do planowanego przez nas projektu wystrzelenia balonu stratosferycznego, a ciekawą prelekcję na temat badania zanieczyszczenia nieba światłem przeprowadzili dr. Kołomański i dr. Mrozek.

30 stycznia 2017

W Instytucie Astronomicznym przy ul. Kopernika 11 odbyło się kolejne cykliczne spotkanie wrocławskiego oddziału PTMA. Tematem styczniowej prelekcji był projekt BOINC, czyli rozproszone przetwarzanie danych w realizacji różnego rodzaju projektów naukowych. Bardzo ciekawa prezentacja w wykonaniu Aleksandra Parkitnego z naszego oddziału przerodziła się szybko w dyskusję o możliwościach wykorzystania platformy BOINC w astronomii oraz  o samych technologicznych aspektach tejże platformy.
alpsGodzinę przed prelekcją w budynku CBK PAN nieopodal Instytutu Astronomicznego koledzy Adam Wiernasz oraz Krystian Borodacz z Wro PTMA wraz z dr Sylwestrem Kołomańskim dokonali pierwszego udanego uruchomienia całego systemu monitorowania zanieczyszczenia nieba. Projekt został roboczo ochrzczony nazwą ALPS (Allsky Light Pollution Survey).

15 grudnia 2016

obraz5W budybku CBK PAN miało miejsce kolejne spotkanie robocze projektu all-sky. Koledzy Krystian Borodacz oraz Adam Wiernasz z Wro PTMA dopracowywali wraz z dr Sylwestrem Kołomańskim system kamery współpracującej z miniaturowym komputerem Raspberry Pi. Przetestowana została także komunikacja systemu z serwerami UWr w celu przesyłania danych zebranych przez kamerę. Na zdjęciu pamiątkowa fotografia wykonana podczas testów kamery.

28 listopada 2016
15293446_1288305427907211_386392627_oW Instytucie Astronomicznym przy ul. Kopernika 11 odbyło się kolejne cykliczne spotkanie wrocławskiego oddziału PTMA. Tym razem temat tajników astrofotografii przybliżał słuchaczom kolega z naszego oddziału – Krzysztof Dominiak. Jak zwykle spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem oraz sporą frekwencją. Mroźny i wyjątkowo pogodny jak na listopad wieczór pozwolił na podziwianie przepięknie widocznego gwiazdozbioru Oriona, mgławicy Oriona, Plejad i innych obiektów typowych dla zimowego nieba.


15215871_1366770016666861_176900821_oRównolegle z cyklicznym spotkaniem Wrocławskiego oddziału PTMA w budynku CBK PAN przy ul. Kopernika 11 dwaj koledzy z wrocławskiego oddziału – Krystian Borodacz oraz Adam Wiernasz – pracowali nad projektem kamer typu AllSky pod czujnym okiem dr Sylwestra Kołomańskiego z Instytutu Astronomicznego Uwr. Idea projektu zrodziła się podczas I pleneru astrofotograficznego w Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Przedsięwzięcie zakłada zainstalowanie dwóch kamer obejmujących polem widzenia całe niebo w dwóch miejscach – w Instytucie Astronomicznym oraz schronisku Orle w Jakuszycach. Równolegle robione zdjęcia całego nieba pozwolą na lepsze obrazowanie problemu  zaświetlenia nieba poprzez porównanie stanu zanieczyszczenia światłem w obu tych miejscach. Intensywne prace nad połączeniem kamery z komputerem trwały do godz. 22:00, co zaowocowało zadziałaniem systemu i pierwszym zdjęciem.

4 listopada 2016
ptma-uwrOdbył się pierwszy z cyklu wykładów popularno-naukowych prowadzonych przez astronomów z Uniwersytetu Wrocławskiego, który poprowadził dr Przemysław Walczak, a tematem były misje kosmiczne. Mieliśmy również okazję zaprezentować się jako PTMA Wrocław i zaprosić zainteresowanych do wspólnego działania na rzecz popularyzacji astronomii na terenie Dolnego Śląska. Lista kolejnych wykładów  tutaj

4 października 2016

14858660_1114277655307732_71200060_oOdbyło się kolejne cykliczne spotkanie Wrocławskiego Oddziału PTMA w budynku Instytutu Astronomicznego. Tym razem temat życia we wszechświecie przedstawiała nasza koleżanka Joanna Więckowska. Bardzo ciekawa prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem, bowiem na prelekcję przybyła rekordowa liczba osób. Po zakończeniu wykładu miała miejsce interesująca dyskusja w trakcie której słuchacze zadawali wiele interesujących pytań na temat poszukiwań życia we wszechświecie.

26 września 2016

Odbyło się kolejne cykliczne spotkanie Wrocławskiego Oddziału PTMA w budynku Instytutu Astronomicznego. Tematem przewodnim były Egzoplanety Teleskopu Keplera, a prelekcję wygłosił Adam Wiernasz. Na spotkanie przybyło ok 30 osób w tym 3 nowe osoby zapisały się do naszego oddziału.

23-25 września 2016

14424921_10154545154664467_8615188952289686578_oUczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, PTMA i PTA na temat Naukowego Wykorzystania małych teleskopów. Mogliśmy posłuchać o projektach łączących pracę amatorów i specjalistów, oprogramowaniu niezbędnym do zdalnej obsługi teleskopów, Polskiej Sieci Bolidowej, jak i dokonaniach Polskich naukowców posługujących się teleskopami do 2m. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wygląda Kieleckie obserwatorium uniwersyteckie.
materiały       prelekcja Michała Żołnowskiego-Polskiego miłośnika astronomii, odkrywcy komet      galeria zdjęć

 

16 września 2016

dscf5753Podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, wspólnie z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego organizowaliśmy pokaz nocnego nieba na tarasie Instytutu. Można było również popatrzeć w niebo przez nasze teleskopy oraz przez prawie 3-metrowy refraktor znajdujący się pod kopułą na ul. Kopernika 11 we Wrocławiu.

 

13 września 2016

fot. Ireneusz Nowak

fot. Ireneusz Nowak

13 września odbyło się specjalne szkolenie dla członków Wrocławskiego PTMA z obsługi uniwersyteckiego refraktora, który mieści się w kopule siedziby Instytutu Astronomicznego we Wrocławiu.
http://helio.astro.uni.wroc.pl/helio_clark_repsold.html

 

 

29 sierpnia 2016

W budynku Instytutu Astronomicznego Uwr odbyło się kolejne spotkanie członków Wro PTMA. Pierwsza część spotkania była poświęcona prezentacji zdjęć oraz filmów astro-fotograficznych, stworzonych przez członków oddziału – Krzysztofa Dominiaka oraz Ireneusza Nowaka. Następnie Pan Leszek Jędrzejewski przeprowadził krótkie warsztaty z budowania prostej i bardzo użytecznej mapki pomagającej w ustawieniu pozycji bieguna północnego w montażach paralaktycznych. Ostatnia część spotkania była poświęcona dyskusji na temat sprzętu w obserwacjach wizualnych oraz astrofotografii. Dyskusję prowadzili koledzy Zbyszek oraz Tomasz z naszego oddziału. Na spotkaniu przywitaliśmy także nowych członków naszego oddziału.
20160829_212510 20160829_185651 20160829_190327

 

 

 

 

28 sierpnia 2016

LRM_EXPORT_20160830_080336W hotelu Biathlon w Jakuszycach odbył się XIV Astronomiczny Dzień, organizowany przez Instytut Astornomiczny UWr, Wro PTMA oraz czeskie towarzystwo miłośników astronomii. Od godz. 15:30 uczestnicy mogli obserwować Słońce przez specjalne teleskopy przeznaczone do tego celu. Od godz. 16:15 rozpoczął się blok prelekcji, który zainicjowała prezes Wro PTMA – Agata Gorwa, przedstawiając uczestnikom wrocławski oddział PTMA. Pierwszą z prelekcji pt. „Planety pozasłoneczne teleskopu Keplera” poprowadził członek naszego oddziału – Adam Wiernasz. W godzinach wieczornych uczestnicy mieli szanse obserwować nocne niebo przez teleskopy oraz odbyć spacer do schroniska Orle, gdzie również czekał przygotowany przez organizatorów teleskop.

26-28 sierpnia 2016

20160827_122446W schronisku Orle w górach izerskich odbył się pierwszy Izerski Plener Astronomiczno-fotograficzny, organizowany przez Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Członkowie Wro PTMA aktywnie uczestniczyli w plenerze, wspomagając organizatorów podczas wieczornych obserwacji i zajęć praktycznych z astrofotografii. Ciekawe prelekcje, prowadzone przez organizatorów z Instytutu zapewniały wzbogacenie wiedzy uczestników z zakresu podstaw obserwacji oraz fotografowania nieba.

20 sierpnia 2016

14115676_1808539649378562_5871614726240637654_oWrocławska Noc z Perseidami (II)

Na górce oporowskiej odbył się kolejny wieczór obserwacyjny związany z maksimum roju Perseidów. Choć pogoda nie rozpieszczała udało się przeprowadzić obserwacje planet: Saturna oraz Marsa, mgławicy planetarnej Pierścionek (M57), układów podwójnych: Albireo oraz Mizar i Alcor, galaktyki Andromedy, księżyca oraz gwiazd: Vegi oraz Arktura. Organizatorzy z Wro PTMA dopełniali obserwacje opowiadaniami o wyżej wymienionych obiektach oraz takich tematach jak: planety pozasłoneczne, obrót synchroniczny (układ Ziemia Księżyc), pochodzenie Księżyca, formowanie się gwiazd, wpływ aktywności supermasywnych dziur w centrach gromad galaktyk na intensywność procesów gwiazdotwórczych, kosmologiczne przesunięcie ku czerwieni, życie oraz śmierć gwiazd, życie inteligentne we wszechświecie, typy układów planetarnych oraz wiele innych tematów. Przybyli licznie mieszkańcy (około 50 osób) aktywnie uczestniczyli w obserwacjach oraz dyskusji na powyższe tematy.

 

13 sierpnia 2016  

zdjęcie 1

Wrocławska Noc z Perseidami (I)

Na górce na Oporowie miało miejsce spotkanie obserwacyjne z mieszkańcami Wrocławia i okolic. Celem było maksimum roju Perseidów, jednakże przez całą noc udało się dostrzec jedynie kilka (niestety centrum miasta nie jest najlepszym miejscem do tego rodzaju obserwacji). Miłym akcentem były wspólne dyskusje o kosmosie oraz obserwacje obiektów głębokiego nieba przez teleskopy członków Wro PTMA. Oddział szacuje, że pojawiło się około 250 zainteresowanych osób.

 

12 sierpnia 2016
IMG_9180Świeradowska Noc z Perseidami

Na zaproszenie Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Nadleśnictwa Świeradów wrocławski oddział PTMA uczestniczył w Świeradowskiej Nocy z Perseidami. Aleksander Parkitny  – członek Wro PTMA, wygłosił ciekawy wykład o Perseidach, po którym rozpoczęła się interesująca dyskusja. Niestety pogoda nie pozwoliła zobaczyć na niebie ani jednego meteoru. Pani Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa oprowadzała po niesamowitym ogrodzie Trzech Żywiołów – serdecznie polecamy wybrać się tam przy okazji.

 

grupowe

1-5 sierpnia 2016
Zlot miłośników Astronomii – Bieszczady – Stężnica

W Bieszczadach w przepięknie położonej Zagrodzie Natura Park mogliśmy podziwiać cudowny Wszechświat podczas wspaniałej pogody. Specjalnie dla nas wyłączono nawet światła przy drodze doprowadzającej do domków. Uczyliśmy się robić astrozdjęcia, a w wolnym czasie łaziliśmy po górach – wspaniały czas. Dla każdego coś dobrego. Mogliśmy też posłuchać fascynującego wykładu Amadeusza Miszudy – o tym co dzieje się w i na Słońcu, oraz podobnych do niego gwiazdach.

 

4-7 sierpnia 2016

ozmaOgólnopolski Zlot Miłośników Astronomii.

W Niedźwiadach odbył się już XX,  jubileuszowy Zlot Miłośników Astronomii organizowane przez Pałucko-Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne. Członek Wro PMTA – Bartosz Solarz uczestniczył w nim i miał również swoją prelekcje o doborze sprzętu do wizualnych obserwacji nieba. Relacje z tego zlotu, przygotowaną przez POLSA – Polską Agencję Kosmiczną znajdziecie tutaj:  Ozma_2016

30 lipca 2016

z głową w gwiazdachKarol Wójcicki - Z głową w gwiazdach

 

 

Będąc w Bieszczadach wybraliśmy się na obserwacje nieba z Karolem Wójcickim, na organizowane przez niego wydarzenie „Rzuć wszystko i jedź ze mną w Bieszczady gapić się w gwiazdy”. Karol z pasją, z której jest znany, opowiadał ciekawostki naukowe o Drodze Mlecznej, oraz uczył nas jak poprawnie wykonywać astrozdjęcia. Umówiliśmy się z Karolem ze przy najbliższej nadarzającej się okazji – odwiedzi nasz Oddział i poopowiada nam o niebie. (fot. Michał Bosek)

25 lipca 2016

wtmaO godz. 19:00  w instytucie astronomicznym miało miejsce kolejne spotkanie Wro PTMA. Po wręczeniu legitymacji nowym członkom odbyła się prelekcja na temat amatorskich teleskopów, którą prowadzili koledzy Zbyszek oraz Tomasz z naszego oddziału PTMA. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się w szczegółach z budową praktycznie wszystkich amatorskich oraz profesjonalnych konstrukcji teleskopów. wtma2Gościem specjalnym spotkania był Pan Leszek Jędrzejewski, który zaprezentował zgromadzonym swoje genialne wynalazki takie jak platforma paralaktyczna dla montażu Dobsona czy też cała gama urządzeń elektronicznych do prowadzenia teleskopów zgodnie z ruchem nieba. O wszystkich urządzeniach Pana Leszka można przeczytać na jego stronie internetowej: http://lx-net.pl

 

27 czerwca 2016

20160627_190701 O godz. 19:00 odbyło się spotkanie Wro PTMA połączone z uroczystym wręczeniem legitymacji członkowskich 🙂 Po odebraniu legitymacji debatowaliśmy nad najbliższymi wydarzeniami związanymi z popularyzacją astronomii. Z pewnością zorganizowane zostaną pokazy maksimum roju Perseidów w sierpniu. O godz 20:00 miał miejsce wykład Szymona Kopera z Continuum Rover Team Uwr – zespołu, który zajął fantastyczne 3 miejsce w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich 🙂 Zespół Continuum przedstawił nam szczegóły przebiegu zawodów oraz całej otoczki wyprawy do USA 🙂 Mamy nadzieję, że Continuum pojawi się ze swoim łazikiem jeszcze nie raz na wydarzeniach organizowanych przez Wro PTMA

zdjęcie Continuum

continuum

 

17 czerwca 2016

AJM_2727Na górce-cmentarzu żołnierzy Wro PTMA zorganizowało obserwacje planet dla mieszkańców Wrocławia. Przez cały dzień aura wyglądała bardzo nieobiecująco, jednak podczas wieczornych obserwacji od godziny 21 zaczęło się wypogadzać. Przybyli licznie mieszkańcy mieli okazję obserwować księżyc tuż przed pełnią, Marsa z widocznymi różnorodnymi cechami powierzchni, Jowisza z pasami chmur i księżycami galileuszowymi oraz Saturna z jego przepięknymi pierścieniami i największym księżycem – Tytanem. Na miejscu obecnych było 5 teleskopów różnych konstrukcji, dzięki którym mieszkańcy mogli porównać możliwości sprzętu astronomicznego.

7 czerwca 2017

Napisano o reaktywacji Oddziału Wrocławskiego PTMA w ogólnopolskim czasopiśmie astronomicznym „Urania. Postępy Astronomii” redagowanym zarówno przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne jak i Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. www

3 czerwca 2016

wro_ptmaW budynku Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego o godzinie 20:30 miało miejsce historyczne spotkanie reaktywujące Wrocławski Oddział PTMA. W głosowaniu nad uchwałami reaktywującymi brało udział 13 osób. Tym samym po ponad dwóch i pół roku starań zrealizowaliśmy nasze marzenie o utworzeniu stowarzyszenia popularyzującego astronomię we Wrocławiu.

29 maja 2016

13389041_1110483802356042_1768740562_oWe Wrocławiu redaktorzy WTMA spotkali się z Prezesem PTMA – Januszem Jagłą. Celem spotkania była dyskusja na temat szczegółów związanych z reaktywacją Wrocławskiego Oddziału PTMA. Na zdjęciu również z młodzieżą należącą do Niepołomskiego Oddziału PTMA, która przyjechała z Prezesem do Wrocławia.

 

13 maja 2016

13217204_1762952497270611_2522711576228768823_oW budynku Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego odbyło się pierwsze spotkanie osób zainteresowanych reaktywacją Wrocławskiego Oddziału PTMA. Debatowano nad pomysłami na formę działalności oraz możliwymi projektami. Większość obecnych zadeklarowała chęć przystąpienia do Wro PTMA.

9 maja 2016

20160509_195913Jeszcze przed formalną reaktywacją Wrocławskiego Oddziału PTMA na Górce Oporowskiej (cmentarz Żołnierza) odbył się specjalny pokaz tranzytu Merkurego na tle tarczy Słońca. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez WTMA oraz Instytut Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego . Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wrocławian, którzy przybyli w liczbie około 200 osób.

29 kwietnia 2016

DSC_1095Redaktorzy Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii spotkali się we Wrocławiu z Panem Januszem Wilandem – Prezesem Warszawskiego Oddziału PTMA. Celem spotkania było zapoznanie się z aktualną formą działalności PTMA oraz możliwościami utworzenia wrocławskiego oddziału. Wiele cennych wskazówek udzielonych przez Pana Janusza zdeterminowało redaktorów WTMA do podjęcia dalszych kroków w kierunku utworzenia oddziału PTMA we Wrocławiu.

15 marca 2016
AdamPierwsze spotkanie „w realu” osób, które z Wrocławia redagują portal WTMA. Celem było poznanie się, zorientowanie czy jest szansa na odnowienie społeczności miłośników astronomii we Wrocławiu oraz poznanie własnych zainteresowań i oczekiwań.

 

Olek

 

Agata

 

 

 

 

Październik 2015

WTMADo Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii dołącza grupa nowych redaktorów (również z Londynu). Strona społecznościowa WTMA  zyskuje na popularności osiągając prędko poziom kilkuset osób obserwujących. Redaktorzy WTMA podejmują decyzję o podjęciu kroków w stronę utworzenia we Wrocławiu pełnoprawnego stowarzyszenia popularyzującego astronomię.

20 stycznia 2014

1005914_1436651413234056_1929645214_nW portalu społecznościowym Facebook powstaje strona „Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii„, której celem jest próba odtworzenia działalności społeczności miłośników astronomii na terenie Wrocławia i okolic. Redaktorzy strony zajmują się publikowaniem najnowszych i najciekawszych informacji z dziedzin astronomii, astrofizyki i kosmologii.

 

Rok 1994
PTMA we Wrocławiu traci swoją lokalizację – Wzgórze Partyzantów.

Rok 1983

Trwają wysiłki zmierzające do gruntownego wyremontowania Wzgórza Partyzantów — siedziby Oddziału PTMA we Wrocławiu. Dzięki obiecanej pomocy władz dzielnicy Wrocław — Stare Miasto możliwy będzie pełny remont i utworzenie w centrum Wrocławia ośrodka dydaktyki i popularyzacji astronomii o zasięgu ogólnokrajowym.

5-15 sierpnia 1978
Kurs „ABC Astronomii” zorganizowany we Wrocławiu.

14 kwietnia 1978
W siedzibie Oddziału na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu odbyło się zebranie Zarządu i aktywu Towarzystwa z terenu miasta. Zebraniu przewodniczył prezes dr Zygmunt Banaszewski. W toku obrad omówiono najistotniejsze zagadnienia z zakresu działalności statutowej, organizacyjno-programowej Oddziału, akcentując szczególną troskę o rozwój współpracy z Kuratoium OS i organizacjami młodzieżowymi ZSMP, SZSP i ZHP. Przedyskutowano wstępnie program uroczystości XXX-lecia istnienia i działalności Oddziału PTMA we Wrocławiu.

Rok 1976
Planetarium Wrocławskie jest nieczynne z powodu braku lokalu.

Rok 1975
Myśl posługiwania się aparaturą projekcyjną (planetarium) dla celów dydaktycznych i popularyzacji astronomii powstała w Polsce jeszcze w latach przedwojennych. Zrodziła się w szeregach naszego Towarzystwa, a gorącym jej propagatorem był inż. Leonard Weber ze Lwowa zmarły w ub. roku aktywista PTMA w oddziale wrocławskim, który skonstruował pierwszą w Polsce aparaturę przenośną do rzutowania obrazu nieba na płaski ekran.

26-27 września 1960
Sympozjum obserwatorów Słońca we Wrocławiu.

30 listopada 1958
W dniu 30 listopada 1958 r. odbył się we Wrocławiu Walny Zjazd Delegatów Oddziałów PTMA. Dla wspólnej rodziny Miłośników astronomii było to uroczyste święto, albowiem po raz pierwszy w dziejach T-wa zebrali się Delegaci we własnej siedzibie i radzili o sprawach T-wa pod własnym dachem.

19 grudnia 1951
Odbyło się Walne Zebranie członków PTMA Koła Wrocławskiego w terminie nieco przyspieszonym, a to z powodu służbowego przeniesienia dotychczasowego Prezesa Koła, inż. Czetyrboka, do Warszawy. Najważniejszym dziełem ustępującego Prezesa było powołanie do życia miejscowego planetarium, którego nieregularne funkcjonowanie spowodowane było brakiem własnego, stałego lokalu. Zagadnienie to rozwiąże zapewne w sensie stanowczym nowo obrany Zarząd, na czele którego stanął Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Prof. Dr Eugeniusz Rybka; zasłużony pracownik na niwie popularyzacji astronomii (także w okresie przedwojennym), redaktor Uranii w latach międzywojennych.

Rok 1949
Teraz Oddział liczy 55 członków (bez Koła Młodzieży). W ciągu roku 1949 przybyło 21 nowych członków. Zorganizowano Koło Młodzieży, które liczy 19 członków. Zarząd odbył 7 posiedzeń. Odbyto 11 posiedzeń referatowych. Referaty były ułożone w cykl obejmujący układ słoneczny. Koło Młodzieży miało zebrania co dwa tygodnie. Pogadanki wygłaszane na tych zebraniach tworzyły również systematyczną całość. Około 500 osób zwiedziło Obserwatorium Astronomiczne (ewidencja prowadzona od lipca wykazuje 275 osób). Przy pogodzie zwiedzanie Obserwatorium połączone było z pokazami nieba i ciekawszych obiektów przez lunetę. Dniem zebrań, zwiedzań Obserwatorium i pokazów jest środa. Rozpoczęto systematyczne obserwacje plam słonecznych.

Rok 1948
Wrocławski Oddział PTMA został utworzony dnia 19.VI.1948 r. Delegatem Zarządu głównego był dr J. Mergentaler, adiunkt Obserwatorium Astronom. Uniw. Wrocław. Wybrano następujący Zarząd: prezes – dr J. Mergentaler, wiceprezes S. Kaliński (obydwaj założyciele T. M. A. w Warszawie w r. 1921), sekretarz – P. Rybka, bibliotekarz – J. Paciorkówna, skarbnik – H. Barylanka. Oddział liczy na razie 13 członków. Adres: Wrocław, ul. Kopernika 11, Obserwatorium Astronom. U. W